شهید مرتضی یاغچیان

فرزند: حسن

محل تولد: تبریز

ولادت: 1335/04/01

شهادت: 1362/12/07

رزمنده: پاسدار

آخرین مسئولیت: جانشین لشکر 31 عاشورا

محل شهادت: جزیره مجنون

                شهید
                مرتضی یاغچیان

درباره شهید

شهید مرتضی یاغچیان

متولد تيرماه سال۱۳۳۵ تبریز پس از پایان تحصیلات متوسطه، در سال ۱۳۵۶ براي طي دوره سربازي به حوزه نظام وظيفه معرفي شد‌.

زماني كه امام‌(ره‌) فرمان فرار سربازان از پادگان ها را دادند‌.

ايشان نيز مانند مردم انقلابي ايران در تظاهرات و تجمعات ضد طاغوتي شركت كرد‌. بعد از پيروزي انقلاب‌، به عضويت سپاه در آمد‌.

ایشان در سرکوبی «غائله حزب خلق مسلمان» تبريز و آشوب گروههاي ديگر نقش داشتند ‌برای آموزش دوره هوابرد به شيراز اعزام شدند و پس از آن جزء اولين نيروهاي سپاه بودند که به جبهه رفتند‌.

دراين مدت وي بارها مجروح و هر بار قبل از بهبودي كامل باز به جبهه مي‌رفت‌. مدتي بعد به دستور حضرت آيت‌ الله مدني به سمت مسئول عمليات سپاه مراغه منصوب شد‌. در عمليات بيت‌المقدس با سمت مسئول محور تيپ حضور داشت و در عمليات رمضان معاون فرمانده تيپ عاشورا بود‌. زماني كه تيپ عاشورا به لشكر ارتقا یافت به فرمانده تیپ1 منصوب گرديد‌. پس از عمليات والفجرمقدماتي‌، در عملیات های والفجر۲، والفجر۴ و خیبر  جانشین دوم فرمانده لشکر بود.

1در شکسته شدن حصر آبادان خود تصویر دیگری بود، از شجاعت آقا مرتضی و درگیری سپاه تبریز .

در جبهه سوسنگرد ، آقا مرتضی مسئول محور بود . در جبهه کرخه سنگری بود مشهور به سنگر مرتضی . سنگری محکم و روباز بود ،که در میان علفزارهای لب رودخانه و کرخه قرار داشت.

آقا مرتضی در رابطه با حفظ و جمع آوری تجهیزات هم خیلی حساس بودند.

وصیت نامه : به نام خدا و برای خدا و در راه خدا این وصیت نامه را می نویسم تا حجتی باشد به آنكه بعد از من نگویند ناآگاه بود و نادان و بی هدف ؛ بلكه من ، زندگی از حسین (ع) آموختم كه فرمود مرگ با عزت ، به از زندگی با ذلت است . خداوندا، امروز نائب امام زمان عج با دم مسیحایی خود به ما ارزش انسان بودن و انسان شدن را آموخت و روز امتحان است و اگر لحظه ای درنگ كنیم فرصت از دست رفته ، پس ما را یاری بفرما و راهنمایمان باش ... .

امروز این سعادت به من دست داده تا به كربلای ایران جایگاه عاشقان خدا ... و پویندگان راه علی (ع) و پیروان حسین (ع) و سربازان امام زمان (عج) و یاران رهبر عزیز خمینی كبیر (ره) برسم و برای رسیدن به این، چه انتظاری كشیده ام و با آگاهی كامل و عشق به الله به اینجا آمده ام تا برای رضای او جهاد كنم و اگر سعادت پیدا كردم به دیدار خدا بروم و از این تن خاكی عروج كنم .

سرانجامدر ششم اسفند 1362 در عملیات خیبر ابتدا حمید باكری به شهادت رسید . مهدی باكری به خاطر سختی عملیات و پاتكهای مكرر دشمن از مرتضییاغچیان خواست در مقابل حملات دشمن رزمندگان را هدایت کند و او نیز با رشادت در مقابل حمله دشمن پایداری كرد .

پیكر شهید مرتضی یاغچیان پس از عملیات در منطقه جا ماند و تا سال 1375 مفقودالاثر بود تا اینكه در این سال در پی جستجوی گروه های تفحص، پیکرش كشف و در گلزار شهدا وادی رحمت تبریز به آرام گرفت .