شهید اکبر جوادی نظرلو

فرزند: علی اصغر

محل تولد: تبریز

ولادت: 1344/07/15

شهادت: 1363/12/25

رزمنده: پاسدار

آخرین مسئولیت: فرمانده گردانهای آموزش نظامی وتخریب لشکر مکانیزه 31 عاشورا

محل شهادت: عملیات بدر

                شهید
                اکبر جوادی نظرلو

درباره شهید

شهید اکبر جوادی

فرمانده گردانهای آموزش نظامی وتخریب لشکر مکانیزه 31 عاشورا(سپاه پاسداران انقلاب اسلامی)

سال 1344 ه ش در تبریز متولد شد. از كودكی نشانه های معرفت و ذكاوت در رفتار ش هویدا بود . تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را با جدیت تمام طی كرد و وارد دبیرستان ثقه الاسلام تبریز شد .او در دوران جوانی فعال و مذهبی بود و با حضور گسترده در مراسم عزاداری امام حسین ( ع) پایبندی خود را نسبت به مسائل دینی و شرعی نشان می داد . اكبر در آغاز نهضت اسلامی مردمن بر علیه حکومت خود کامه پهلوی ,مسجد حاج مصطفی را كه یكی از مراكز هدایت جریانهای انقلابی بود به عنوان سنگر اصلی مبارزه خود قرار داد و همگام با جوانان پر شور و انقلابی باحضور چشمگیر در تظاهرات بر علیه رژیم طاغوت وارد صحنه های سیاسی شد و به فعالیت پرداخت . بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز با حضور در مساجد و پایگاه های مقاومت دامنه فعالیت های خود را گسترش داد و با تشكیل هسته های مقاومت به فعالیت هایش انسجام بخشید.
پس از آنكه سایه شوم جنگ بر كوی و برزن این مرز و بوم سایه افكند و دشمن دست تجاوز به حریم میهن اسلامی گشود او تاریخ 12 / 12/ 1359 پس از سپری كردن یك دوره آموزش نظامی به عنوان تخریب چی رهسپار جبهه های نبرد شد .مدتی به صورت بسیجی در عملیات بزرگی چون بیت المقدس پنجه در پنجه دشمن تجاوز گر انداخت.
او یك بسیجی عاشق و مخلص بود كه در واحد تخریب تیپ عاشورا خدمت می كرد فداكاری و سلحشوری او در همه عملیات خیلی زود بر همه آشكار شد و شهید والامقام مهدی باكری در یك انتخاب شایسته او را به عنوان مسئول واحد تخریب لشكر عاشورا برگزید وچند روز قبل از عملیات رمضان به تخریبچی ها معرفی كرد. 
اکبر جوادی در عملیات رمضان به طور معجزه آسا از میدان مین دشمن می گذشت و بر قلب متجاوزان به میهن اسلامی می تاخت .
او و یاران عاشقش دلباختگانی بودند كه میدان مین را عرصه گاه شهادت تلقی می كردند و در رفتن به روی مین از همدیگر سبقت می گرفتند . آنها پس از هر پیروزی نماز شكر به جا می آوردند .در موقع شهادت پیكرهای مطهرشان مثل گل یاس در هوا پرپر می شد و فریاد یا مهدی ادركنی فضای جبهه را لبریز از یاد خدا می كرد . 
با وجود اینكه فرمانده واحد تخریب بود در موقع عملیات پیشاپیش نیروهایش به شناسایی و پاكسازی مناطق مین گذاری شده می رفت و منطقه را برای مراحل بعدی عملیات آماده می كرد .در عملیات والفجر مقدماتی به اتفاق همرزمانش برای باز كردن معبری برای عبور نیروها پیش از آغاز عملیات جلوتر از همه حركت می كرد. اولین معبر پیاده را در منطقه فكه با كمال رشادت گشود ولی با توجه به عمق زیاد میدان مین و نیز وجود كانال های متعدد حداكثر توان خویش را در كمترین زمان ممكن به كار می گرفت و شروع به خنثی سازی موانع به كار گذاشته شده كرد و در اثر اصابت تركش خمپاره زخمی و به پشت جبهه انتقال یافت.
شهید جوادی در عملیات والفجر یك نیز با اراده آهنین و عزمی پولادین به داخل كانالهای مین گذاری شده رفت و از سیم خاردارهایی به عمق چهار متر گذشت و راه معبر را برای شروع عملیات گشود. چندی بعد جهت حضور در عملیات والفجر دو به منطقه پیرانشهر در ارتفاعات حاج عمران در خاك عراق رفت و از زیر بمباران و آتش دشمن گذر كرد و شرر بر خرمن هستی دشمن انداخت. در سال 1362 برای آمادگی لشكر در عملیات جدید نیروهای تخریب را از ماهیدشت با شرایط خاص و بسیار دشوار به منطقه كاسه گران در گیلانغرب رساند. فرمانده لشگر با توجه به توان ورشادتهایش او همزمان به مسئولیت آموزش نظامی لشكر عاشورا نیز منصوب کردند .
او حضور در كنار حماسه ساز بزرگ جبهه های جنگ, شهید مهدی باكری را افتخاربزرگی برای خود می دانست.
در عملیات خیبر به همراه گردانهای پیاده عمل كننده وارد عملیات شد و چون آذرخشی سركش بر سر دشمن باریدن گرفت. در این عملیات فشار دشمن بعد از شهادت سرداران رشید اسلام , حمید باكری و مرتضی یاغچیان, فرمانده وقائم مقام فرمانده لشگردر حین عملیات زیاد شده بود ولی او در طنین گامهایش مفهوم استقامت را منتشر می ساخت و چون كوهی پابرجا و استوار و نستوه ,شكست دشمن را به نظاره می نشست .
در عملیات بعدی نیز با كوله باری از عشق و صفا و مردانگی و تجربیات پربار چندین ساله جنگ ,رهسپار منطقه عملیات گردید تا به تكلیف الهی خویش عمل كرده باشد .
او چشمه سار ایمان بود , بسیجی پاكبازی بود كه در خیبر در كنار نیروهای وفادارش بی مهابا به دژهای مستحكم دشمن حمله برد و آنان را به ورطه شكست كشاند. شهید جوادی بعد از چهار سال مبارزه و جهاد در میادین نبرد با دشمنان خدا و اسلام سرانجام در تاریخ 25/12/1363 در ششمین عملیات بزرگ رزمندگان اسلام ؛عملیات بدر در شرق دجله بر اثر بمباران جنگنده های رژیم بعثی عراق به درجه رفیع شهادت نائل آمد و به دیدار دوست شتافت و در منزلگه حق آرمید. او به خاكیان عالم نشان داد كه راه سرخ شهادت برترین راه رسیدن به كمال است . پیكر پاك و مطهر این شهید گرانقدر در كنار 44 نفر دیگر از پرندگان حریم الهی باشكوه ویژه ای تشییع و در تبریز به خاك سپرده شد. 
منبع:پرونده شهید دربنیاد شهید وامور ایثارگران تبریز ومصاحبه با خانواده ودوستان شهید


وصیت نامه 
بسم الله الرحمن الرحیم
پس از عرض سـلام به پیشگـاه امـام زمان(عج) و نماینده برحقش ابراهیم زمان, بت شکـن تاریخ رهبر عظـیم الشان انقلاب اسلامی امام خمینی و ملت شهید پرور و قهرمان ایران.
پدر و مادر و برادر و خواهر گرامیم و دوستان عزیز امکان دارد پس از چندی من از این دنیـا وداع کرده و فیض دیدار با شما را در این دنیـا نداشته باشم انشاءَالله با نیتی پاک که از سرچشمه ایمان بخدا،در راه خـدا ،برای خدا و در جهت آزادی خلق خدا از دست استکبـار جهانی به سرکردگی امپریالیست های شرق و غرب جان خود را که خداوند متعال به من امانت داده به او پس بدهم.
درست است که خداوند دنیا را محل امتحان قرار داده،درست است که من از میان شمامی روم ولی هدفم ،آیه مبارکه: (وَنُریدُ اَن‎ٍْ‏‎ْ نَمُنَ عَلی الّذینَ استُضعِفُوا فی الارض) است. 
این اسلام است که باقی می ماند و تمامی شتافتگان به سوی الله این هدف را دارند و در راه اسلام برای به ثمر رسیدن این قول الهی ,هر مسلمانی بایدبجنگد.
برادران ودوستان گرامیم همه مسلمانان درقبال مسائل انقلاب مسئولند و هر مسلمانی باید سعی کند به این انقلاب خدمت نماید تا اینکه بگوید انقلاب برای ما چه کرده است. بقول امام باید بگوید ما برای انقلاب چه کرده ایم.من ودیگر کسانی که شهیدشده اند دیگر شانس آنرا نداشتیم که بیش تر به این انقلاب خدمت کنیم ولی آنهایی که مانده اند باید بکوشند هر چه توان دارند در به ثمر رسیدن و تداوم و صدور این انقلاب اسلامی جهانی باید بکوشند.
به نظر من برای آنکه بتوانید به این انقلاب تداوم بدهید واین انقلاب دریکجا نمانده و مانند آبی که در یک برکه مانده است فاسد نشود تا نسل آینده نیز از پیروزیهای این قیام بهره مند شوند,باید سعی نمایید که اول در خود زمینه آگاه شدن را بیافرینید و خود را کم کم به مسایل اسلامی که شدیداً نیاز است آگاه سازید زیرا انقلاب اسلامی است ما باید درباره اسلام مطالبی بدانیم و بعد سعی نماییم تمامی توده های مسلمانان نا آگاه را با آگاهی دادن از دست خرافات و اعتقاد داشتن به بعضی چیزهای خلاف اسلام برهانید و به آنها راه انتخاب کردن را بیاموزید.البته این انقلاب ما یک حسن بسیار خوبی دارد که مانند سیلی است خروشان که می رود سوی الله و هر نیروئی تا دراین جریان است با این جریان می رود ولی موقعی که بخواهد کوچکترین مقاومتی در مقابل این جریان انجام بدهد فوراً این سیل او را خفه کرده و بدور می اندازد.
ای کاش من صدها بار زنده می شدم و هر بارش را در راه اسلام از جمله آزادی قدس عزیز فدا می کردم و درآنجا به امامت پدرمان،یار دلسوزمان و رهبر عزیزمان امام،نماز پیروزی بر پا می کردیم.
مسائل خیلی زیاد است انقلاب ما خیلی وسیع است و طبعاً در ابعاد زیادتری گسترش یافته و می یابد و شما ای آنانیکه می مانید شما باید زینب وار باشید و پیام خون شهیدان زنده را که همان آیه مبارکه:
(وَنُریدُ اَن‎ٍْ‏‎ْ نَمُنَ عَلی الّذینَ استُضعِفُوا فی الارض) است به ثمر برسانید و این انقلاب را به رهبری امام به صاحب اصلیش بسپارید .شما مسئولید اگر این انقلاب کوچکترین صدمه ای ببیند یا کوچکترین انحرافی پیدا کند در این صورت خدای نکرده انقلاب ما منحرف شده و یا نابود گردد شما به آن امانتی که خدا داده است خیانت نموده اید پس سعی کنید خوب نگهداری کنید.خانواده گرامیم وقتی خبر شهادت مرا شنیدید خدا را سپاس بگوئید و شکر کنید که چنین مقامی نصیب فرزندتان شده است.
در خاتمه متذکر می شوم که فرمایشات امام را که از خود امام زمان الهام می گیرند و هر لحظه و هر آن با او در ارتباط هستند گوش بکنید.
وقتی بدن پاره پاره مرا آوردند وصیّت می کنم که لباسهای رزمم را از بدنم جدا ننمائید و آنها را همانطور که خون آلود است با مـن بگذارید زیرا می خواهم همانطور که بدنـم خونی است در نزد خدا با همان لبـاسها بروم که خدا آنها را ارزش می نهـد. پس مرا با همان لبـاسها در وادی رحمت یا در صورت امکان در بهشت زهراء دفن نمایید.در خاتمه پیروزی تمامی رزمندگان جمهوری اسلامی را از خداوند متعال خواستارم و با این دعا که خیلی هم دوست دارم و همیشه هم تکرار می کنم به وصیتم خاتمه می دهم.
خدایا: 
تو را به جان مهدی تو را به جان کسانی که آنها را دوست داری تو را به جان کسانیکه رستگارند و پرهیزگار، امام ما را تـا انقلاب مهدی حفظ نمـای و او را همچنان شاداب و خنـدان نگهدار.تا این انقلاب را به صاحب اصـلی بسپارد.
وَاَلسلامُ عَلَیکُم و علی عباد الله الصالحین اکبر جوادی


روایت سردار پورجمشیدیان از سردارشهید علی اکبر جوادی ... 
 در سن ۱۷-۱۸ سالگی فرمانده یک گردان تخریب است که به بزرگی و توانمندی لشکر عاشورا، و تا چه حد خود را به توان مدیریتی، رهبری و فرماندهی رسانده است. که فرماندهی مثل شهید مهدی باکری اطمینان می کند و یکی از سخت ترین پست ها و مسئولیت های فرماندهی جنگ را در لشکر مقدس عاشورا واگذار می کند به شهید اکبر جوادی، تخریب در صخنه دفاع مقدس، یکی از حساس ترین واحدها و گردان های ما بود که جوانان خاصی و با ویژگی های خاصی می آمدند، یعنی انتخاب می شدند، کسانی را می آوردند به گردان تخریب که این ها ضمن این که رزمنده و بسیجی بودند یک ویژگی خاصی هم داشتند. مثلاً از نظر شجاعت از بقیه شجاع تر بودند، از نظر معنویت دارای معنویت بیشتری بودند، حالا اگر بخواهیم فرمانده این جمع را مشخص کنیم یقیقاً این فرد باید از یک ویژگی های خاصی در بین فرمانده هان جنگ لشکر مقدس عاشورا برخوردار باشد، شهید علی اکبر جوادی دارای چنین ویژگی هایی است که در سن ۱۶-۱۷ سالگی توانسته اطمینان فرمانده بزرگی مثل شهید آقا مهدی باکری را جلب کند تا حساس ترین مسئولیت های لشکر مقدس عاشورا را به ایشان واگذار کند.
شجاعت در عمل، یعنی در صحنه نبرد شجاع، دلسوز برای رزمنده ها، برای حتی فرماندهان، جالب است برای شما بگویم خود بنده و تعداد قابل توجهی از فرماندهان دفاع مقدس که در خدمت عزیزان بودیم از نظر سنی شاید از علی اکبر بزرگ تر بودیم اما واقعاً هر جا من احساس می کردم نیاز است که مرا راهنمایی بکنند و نیاز به راهنمایی دارم، نیاز به کمک دارم، شاید از اولین کسانی که به ذهنم می رسید می رفتم سراغ علی اکبر و مشاوره می گرفتم...


فرازهایی ازپیام شهید بزرگوار
وقتی بدن پاره پاره مرا آوردند وصیّت می کنم که لباسهای رزم را از بدنم جدا ننمائید و آنها را همانطور که خون آلود است با من بگذارید زیرا می خواهم همانطور که بدنم خونی است در نزد خدا با همان لباسها بروم که خدا آنها را ارزش می نهد پس مرا با همان لباسها در وادی رحمت یا در صورت امکان در بهشت زهرا دفن نمائید. درست است که این دنیا شیرین است و زندگی در این دنیا لذت بخش ،ولی حتماً این را می دانم که خداوند دنیا را محل امتحان قرار داده ، درست است که من از میان شما می روم ولی هدفم که همان آیه مبارکه «و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا ... » است باقی میماند و تمامی شتافتگان بسوی اللّه این هدف را دارند و در راه اسلام برای بثمر رسیدن این قول الهی هر مسلمانی باید بجنگد . بنظر من برای آنکه بتوانید برای این انقلاب تداوم بدهید و این انقلاب در یکجا نمانده و مانند آبی که در یک برکه مانده است فاسد نشود تا نسل آینده نیز از پیروزیهای این قیام بهره مند شوند ، باید سعی نمائید که اول در خود زمینه ی آگاه شدن را بیافرینید و خود را کم کم به مسائل اسلامی که شدیدًا نیاز است آگاه سازید زیرا انقلاب ،اسلامی است و ما باید درباره اسلام مطالبی بدانیم . این انقلاب ما یک حسن بسیار خوبی دارد که مانند سیلی است خروشان ،که میرود بسوی اللّه و هر نیروئی تا در این جریان است با این جریان میرود ، ولی موقعی که بخواهد کوچکترین مقاومتی در مقابل این جریان انجام بدهد فوراً این سیل اورا خفه کرده و بدور میاندازد.